Dondurma: Dondurma karışımının pastörizasyon sonrası, tekniğine uygun olarak işlenmesi ve dondurulması ile elde edilen ,yumuşak halde ya da sertleştirildikten sonra tüketime sunulan üründür.

Dondurma, tüm dünyada her yaştan insanın severek tükettiği bir besindir. Ülkemizde özellikle yaz aylarında tüketilmesine karşın ,her mevsim tüketilebilen ,serinletici ve mutluluk sağlayan dondurma sağlıklı bir gıdadır. Aynı zamanda içerdiği karbonhidrat, protein ve yağın yanı sıra başta kalsiyum olmak üzere birçok minerali içermesi nedeniyle de besleyici bir tatlıdır.

Dondurmanın geçmişten günümüze kadar gelişinde ilk kez 3000 yıl kadar önce Çin’ de yapılmıştır. Türkiye’de ise dondurma 1900’lu yılların başında ilk defa İstanbul ve Kahramanmaraş’ta üretilmiştir.

Dondurmanın mutluluğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dünya’da tüketimi gittikçe artan dondurma  Yeni Zelanda’da 25lt,Amerika 20lt olarak Avrupa ülkeleri izlemektedir. Ülkemizde kişi başına dondurma tüketimi son 10 yılda 1,1 litreden 4litre seviyesine yükseldi.

Dondurmanın içeriğini bakacak olursak, karbonhidrat, protein ve yağ gibi makro bileşenlerin yanında iz düzeyde A,B,C,D,E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko gibi mineraller bulunur.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)

Yorum yaz