Böğürtlen, gülgiller familyasına ait lezzetli ve besleyici bir meyvedir. Vitaminler, mineraller ve doğal lif bakımından oldukça zengindir. Güçlü  antioksidan özelliği yanı sıra iltihap ve antimikrobiyal özelliği vardır. Yüksek C Vitamini ile cilt için faydalıdır.

 Bu meyveyi yabani olarak bulup kullanmak ve taze tüketmek önemlidir. Böğürtlen, meyve salatalarına, keklere ve turtalara eklenebilir veya reçel yapımında kullanılabilir. Kurutulmuş kök ve yapraklarından çay yapılarak tüketilebilir. En yüksek 10 antioksidan besinden biridir. Böğürtlen, kanserden korur, sindirimini destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını korur, hafızayı güçlendirir.

Ayrıca dondurma yapımında kullanılır. Biz de sizlere serinletici ve nefis bir tarif vereceğiz.

Böğürtlen dondurma için;

·         1lt Süt

·         250g  Şeker

·         250g  DODOPURE Böğürtlenli dondurma hammaddesi

·         7-9g Salep

İlk olarak sütü kaynatıyoruz. Sütü kaynattıktan sonra ılıması için kenara alıyoruz. Şeker salebi bir kap  içerisinde karıştırıyoruz. Ilık sütü içerisine ilk önce şeker-salep karışımı  ekleyip karıştıktan sonra DODOPURE Dondurma miksini ekleyip iyice karıştırıyoruz.

Artık Böğürtlenli dondurmamız hazırdır. Sadece bu karşımın dondurulup  dondurma kıvamı alması  için buzdolabınız derin dondurucu  kısmına üzerine streç film ile kaplayıp 30 dk arayla karıştırmanız gereklidir.(Bu karıştırma işlemini 6 kez yapmanız yeterlidir.)

Bu lezzetli dondurmamızı denemenizi tavsiye ederiz.

Afiyet olsun

Yorumlar (0)

Yorum yaz